kontakt@ustjanowa.com.pl +48 504 446 671

Przyroda i ekologia

Wieś położona jest malowniczo między pasmem Żukowa a Wielkim Królem (732 m)
i Małym Królem (642 m) DSC_0026znajdującymi się już w Parku Krajobrazowym Gór Słonnych. Przez miejscowość przebiega główny wododział europejski oddzielający zlewiska Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego.

Zachęcamy do odwiedzenia ścieżki przyrodniczej „Na stokach Żukowa”. Doskonały sposób na rodzinny spacer po lesie, podczas którego dowiemy się m.in., że w koronach drzew żyją m.in. czubatka, mysikrólik, pierwiosnek, muchołówka żałobna, świergotek drzewny, modraszka oraz zięba. W strefie podszycia i podrostów m.in. kowalik, dzięcioły duży i czarny, pełzacz leśny, bogatka, raniuszek, kapturka, gajówka, rudzik i strzyżyk, natomiast w strefie ściółki i runa: drozd śpiewak oraz kos.

Ścieżka powstała w 2000 roku z myślą o uczniach okolicznych szkół, mieszkańcach i turystach. Liczy 3,5 km i biegnie trasami narciarstwa biegowego i kolarstwa górskiego, dzięki czemu jest dostępna przez cały rok. Na trasie rozlokowano 16 przystanków zaopatrzonych w tablice informacyjno-dydaktyczne prezentujące głównie zagadnienia leśne. Orientacyjny czas przejścia wynosi 2,5 godziny.DSC_0386

Ścieżka rozpoczyna się w miejscowości Ustjanowa Górna, nieopodal zabytkowego kościoła z 1792 roku p.w. narodzenia NMP i biegnie po północnej stronie pasma Żuków. Na trasie można zapoznać się ze specyfiką gospodarki leśnej w drzewostanach iglastych i mieszanych, różnorodnością formacji roślinnych w zależności od siedliska, a także zaznajomić się ze strukturą lasu, panującymi w nim zależnościami oraz wybranymi zagadnieniami z hodowli i ochrony lasu.

Na początku ścieżki urządzono obiekty „Zielonej Klasy”. Została ona wyposażona w ławy i stoły. W zadaszonej części DSC_0028znajdują się tablice opisujące rolę i znaczenie lasu, choroby lasu, składniki fauny i flory ekosystemu leśnego.