kontakt@ustjanowa.com.pl +48 504 446 671
Kraina Pasma Żukowa – dofinansowanie projektu z Programu Działaj Lokalnie
Czerwiec 30, 2020
0

Jaki jest główny cel projektu? Jakie dobro wspólne chcą Państwo rozwijać za pomocą projektu?

Zadanie realizowane będzie na terenie kilku miejscowości w Gminie Ustrzyki Dolne, w powiecie bieszczadzkim. Będą to następujące wsie: Równia, Ustjanowa Górna, Ustjanowa Dolna, Łobozew, Teleśnica Oszwarowa oraz Daszówka.

Postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom turystów oraz mieszkańców i zdecydowaliśmy utworzyć dwa szlaki turystyczne, które prowadziłby przez te miejscowości. Tematem wiodącym pierwszego szlaku będą nieistniejące dwory szlacheckie oraz inne ważne miejsca takie jak dawne cerkwiska, które nie są w żaden sposób oznakowane. Historie dworów, rys historyczny miejscowości oraz inne miejsca opisywać będą tablice informacyjne, które za zgodą właścicieli nieruchomości zostaną zamontowane w najlepszych do tego miejscach. Będą to tereny przy kościołach, za zgodą rad parafialnych lub przy świetlicach wiejskich, za zgodą Gminy Ustrzyki Dolne. Chodzi o to żeby tablice były dostępne do jak największej liczby turystów. Do tego potrzebna będzie ulotka-folder opisujący szlak turystyczny, z mapką dojazdu, ze zdjęciami i informacjami historycznymi o dworach, o cerkiwskach, o miejscowościach. Jest to bardzo potrzebne zarówno dla samych mieszkańców jak i dla turystów.
Szlak papieski od Ustjanowej do Teleśnicy przebiega drogą powiatową, a od Teleśnicy Oszwarowej do Przysiółku Wydrne w terenie. W każdej z tych miejscowości planujemy postawić tablicę informacyjną z mapą szlaku papieskiego oraz z opisem (łącznie 3 tablice). Szlak w terenie zostanie oznakowany obok znaków szlaku niebieskiego za zgodą PTTK. Innowacyjną formą uatrakcyjnienia tego szlaku będą „deskale”, czyli oryginalne obrazy malowane na deskach, coś na wzór „murali”. Prace te wykonuje artysta Arkadiusz Andrejkow. Każde jego dzieło cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów przybywających w Bieszczady jak i społeczności lokalnych. W przypadku szlaku papieskiego zamierzamy wykonać dwie wolnostojące instalacje z desek, na których powstaną dwa obrazy, ukazujące sylwetkę Karola Wojtyły, wędrującego po Bieszczadach.

 

Dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Bieszczadzką-Ośrodek Działaj Lokalnie w Ustrzykach Dolnych i  programu współpracy Gminy Ustrzyki Dolne z organizacjami  pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2020. – Otwarte Konkursy Ofert oraz z budżetu Województwa Podkarpackiego.

EFEKTY ZREALIZOWANEGO PROJEKTU:

Szlak Papieski na trasie Ustjanowa, Łobozew, Teleśnica, Wydrne-Polana

Szlak kultury dworskiej (Równia, Ustjanowa, Łobozew, Teleśnica, Daszówka)

_DSC3567 DSC_0851

IV. Odejście do Victoriniego - tabliczki 6 i 7bVII. Nad Zatoką - tabliczki 12 i 13bBieszczady Łobzew 2020VI. Na łąkach - tabliczki 10 i 11b